Societate
Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Meciurile EURO 2020: program și loc de desfășurare

© Sputnik / Александр Вильф / Trecere la banca de fotografiiФутбольный мяч
Футбольный мяч - Sputnik Moldova-România, 1920, 23.04.2021
Au fost anunțate programul şi locul de disputare pentru meciurile de la EURO 2020, după ce UEFA a renunţat la oraşele Bilbao şi Dublin

BRUXELLES, 23 apr – Sputnik. UEFA a anunțat progamul meciurilor de la EURO, după ce Bilbao și Dublin au fost retrase de pe lista orașelor care găzduiesc competiții. Sevilla va înlocui Bilbao ca gazdă a meciurilor de la Euro 2020, în timp ce Sankt Petersburg va prelua o parte din partidele programate iniţial la Dublin, totul după ce  Bilbao şi Dublin nu au putut garanta prezenţa fanilor, fie şi limitată, la turneul final.

Turneul final este programat în acest an între 11 iunie şi 11 iulie, iar programul și locul de desfășurare arată după cum urmează, Arena Națională București fiind printre stadioanele care vor găzdui meciuri în acest an:

Grupa A

11 iunie: Turcia - Italia (Stadionul Olimpic din Roma)

12 iunie: Ţara Galilor - Elveţia (Stadionul Olimpic din Baku)

16 iunie: Turcia - Ţara Galilor (Stadionul Olimpic Baku)

Italia - Elveţia (Stadionul Olimpic Roma)

20 iunie: Elveţia - Turcia (Stadionul Olimpic Baku)

Italia - Ţara Galilor (Stadionul Olimpic Roma)

Grupa B

12 iunie: Danemarca - Finlanda (Parken Stadium Copenhaga)

Belgia - Rusia (Gazprom Arena Sant Petersburg)

16 iunie: Finlanda - Rusia (Gazprom Arena Sankt Petersburg)

17 iunie: Danemarca - Belgia (Parken Stadium Copenhaga)

21 iunie: Rusia - Danemarca (Gazprom Sankt Petersburg)

Finlanda - Belgia (Gazprom Arena Sankt Petersburg)

Grupa C

13 iunie: Austria - Macedonia de Nord (Arena Naţională Bucureşti)

Olanda - Ucraina (Johan Cruyff Arena Amsterdam)

17 iunie: Ucraina - Macedonia de Nord (Arena Naţională Bucureşti)

Olanda - Austria (Johan Cruyff Arena Amsterdam)

21 iunie: Macedonia de Nord - Olanda (Johan Cruyff Arena Amsterdam)

Ucraina - Austria (Arena Naţională Bucureşti)

Grupa D

13 iunie: Anglia - Croaţia (Wembley Stadium Londra)

14 iunie: Scoţia - Cehia (Hampden Park Glasgow)

18 iunie: Croaţia - Cehia (Hampden Park Glasgow)

Anglia - Scoţia (Wembley Stadium Londra)

22 iunie: Croaţia - Scoţia (Hampden Park Glasgow)

Cehia - Anglia (Wembley Stadium Londra)

Grupa E:

14 iunie: Polonia - Slovacia (Gazprom Arena Sankt Petersburg)

Spania - Suedia (La Cartuja Sevilla)

18 iunie: Suedia - Slovacia (Gazprom Arena Sankt Petersburg)

19 iunie: Spania - Polonia (La Cartuja Sevilla)

23 iunie: Slovacia - Spania (La Cartuja Sevilla)

Suedia - Polonia (Gazprom Sankt Petersburg)

Grupa F

15 iunie: Ungaria - Portugalia (Puskas Arena Budapesta)

Franţa - Germania (Allianz Arena Munchen)

19 iunie: Ungaria - Franţa (Puskas Arena Budapesta)

Portugalia - Germania (Allianz Arena Munchen)

23 iunie: Portugalia - Franţa (Puskas Arena Budapesta)

Germania - Ungaria (Allianz Arena Munchen)

Optimile de finală (26-29 iunie) sunt programate pe arenele Johan Cruyff, Wembley (două partide), Puskas Arena, La Cartuja, Parken Stadium, Arena Naţională şi Hampden Park.

Sferturile (2-3 iulie) au loc pe Gazprom Arena, Allianz Arena, Stadionul Olimpic din Baku, Stadionul Olimpic din Roma.

Semifinalele se dispută pe 6 şi 7 iulie pe Wembley Stadium, iar finala are loc pe 11 iulie tot pe Wembley.

Fluxul de știri
0
Mai întâi cele noiMai întâi cele vechi
loader
ÎN EMISIE
Заголовок открываемого материала