01:48 14 Iunie 2021
În direct
  • EUR21.50
  • USD17.70
  • RUB0.25
  • RON4.37
  • UAH0.65
    Internaţional
    Sa primesc un link scurt
    31951

    Japonia a raportat al doilea caz de anafilaxie după vaccinarea cu preparatul companiei americane Pfizer

    BUCUREȘTI, 7 mart - Sputnik.  Ministerul Japonez al Sănătății a anunțat al doilea caz de anafilaxie după vaccinarea cu preparatul companiei americane Pfizer.

    Incidentul i s-a întâmplat unei femei cu vârsta cuprinsă între 20 și 30 de ani. La 25 de minute după injecție, a început să tușească, să scadă febra și tensiunea arterială, dificultăți de respirație și mâncărime. Femeii i s-au administrat medicamente, după care aceste simptome au dispărut.

    Ministerul Sănătății a menționat că pacientul „nu are boli concomitente” care ar putea provoca o reacție alergică și a sugerat că ar putea exista o legătură cu vaccinul.

    Primul caz de anafilaxie după vaccinarea cu vaccinul Pfizer a fost raportat în Japonia pe 5 martie. Atunci, reacția alergică s-a manifestat la o femeie cu vârsta cuprinsă între 30 si 40 de ani, care suferă de astm.

    Tematic

    Austria: 41 de decese, în scurt timp de la vaccinare cu BioNtech/Pfizer
    Pfizer a rămas în urmă cu 10 milioane de doze de vaccin
    Pfizer și Biontech au cerut UE 54 euro pentru un vaccin
    Tagurile:
    Japonia, Pfizer

    Știrile Zilei