00:10 25 Septembrie 2017
Chişinău+ 14°C
În direct
    Rezultatele alegerilor

    Vezi noii primari ai reşedinţelor de judeţ

    © Sputnik/ Алексей Куденко
    MOLDOVA-ROMÂNIA
    Sa primesc un link scurt
    0 0 0

    Rezultatele parţiale ale alegerilor locale arată că PNL a câștigat 11 municipii reședinţă de județ, iar PSD a obținut 10 municipii reședință de județ.

    BUCUREȘTI, 6 iunie – Sputnik. UDMR a obținut trei victorii, PRSo a câștigat în Deva, iar UNPR la Baia Mare. 

    Numârâtoarea parţială a voturilor indică Partidul Ecologist Român câştigător al Primăriei din Râmnicu Vâlcea, conform ştiripesurse.ro.

    Forumul Democrat al Germanilor a câștigat la Sibiu, iar Satul Mare, Miercurea Ciuc şi Sfântul Gheorghe sunt municipiile în care a câştigat UDMR.

    Mai jos este lista cu noii primari:

    Oradea

    Ilie Bolojan (PNL) — 70,94%

    Huszár István-Eric (UDMR) — 13,09%

    Adelina Coste (PSD) — 9,51%

    Arad

    Gheorghe Falcă (PNL) — aprox. 45%

    Sebastian Bulumac (independent susținut de PSD) — aprox. 20%

    Timişoara

    Nicolae Robu (PNL) — 52,9%

    Florică Bîrsășteanu (PSD) — 22,69%

    Adrian Orza (independent) — 7,23%

    Reşiţa

    Ioan Popa (PNL)

    Drobeta Turnu-Severin

    Marius Screciu (PSD)

    Deva

    Mircia Muntean (PSRo)

    Cluj-Napoca

    Emil Boc (PNL) — 64,86%

    Horváth Anna (UDMR) — 12,65%

    Octavian Buzoianu (independent susținut de PSD) — 8,72%

    Zalău

    Ionel Ciunt (PSD)

    Satu-Mare

    Gábor Kereskényi (UDMR)

    Baia-Mare

    Cătălin Cherecheș (UNPR)

    Bistrița

    Ovidiu Crețu (PSD)

    Suceava

    Ion Lungu (PNL)

    Botoșani

    Cătălin Flutur (PNL)

    Piatra Neamț

    Dragoș Chitic (PNL)

    Iași

    Mihai Chirică (PSD)

    Târgu Mureș

    Dorin Florea (independent susținut de PNL)

    Vaslui

    Vasile Pavăl (PSD)

    Miercurea Ciuc

    Raduly Robert Kalman (UDMR)

    Braşov

    George Scripcaru (independent susținut indirect de PNL)

    Bacău

    Cosmin Necula (PSD)

    Alba Iulia

    Mircea Hava (PNL)

    Sfântu Gheorghe

    Antal Árpád (UDMR)

    Sibiu

    Astrid Fodor (FDGR)

    Focşani

    Cristi Misăilă (PSD)

    Galaţi

    Ionuț Florian (PSD)

    Râmnicu Vâlcea

    Mircia Gutău (PER)

    Târgovişte

    Cristian Daniel Stan (PSD)

    Buzău

    Constantin Toma (PSD)

    Brăila

    Marian Dragomir (PSD)

    Tulcea

    Constantin Hogea (independent)

    Târgu Jiu

    Florin Cârciumaru (PSD)

    Craiova

    Lia Olgua Vasilescu (PSD)

    Slatina

    Emil Moț (PSD)

    Piteşti

    Cornel Ionică (PSD)

    Alexandria

    Victor Drăgușin (PSD)

    Ploieşti

    Adrian Dobre (PNL)

    Slobozia

    Adrian Mocioniu (PSD)

    Călăraşi

    Daniel Drăgușin (PNL)

    Giurgiu

    Niculae Bădălău (PSD)

    Constanţa

    Decebal Făgădău (PSD)

    Reguli de utilizareCOMENTARII



    Știrile Zilei