22:01 24 Iunie 2021
În direct
  • EUR21.47
  • USD17.98
  • RUB0.25
  • RON4.36
  • UAH0.66
    SĂNĂTATE
    Sa primesc un link scurt
    46824

    Un medic din județul Vâlcea care a fost vaccinat astăzi cu doza de rapel a suferit o paralizie temporară facială, potrivit anunțului făcut de reprezentanții Ministerului Sănătății.

    BUCUREȘTI, 4 feb – Sputnik. Ministerul Sănătății a fost informat, joi, de către reprezentanții Institutului Național de Sănătate Publică - Centrul Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile despre o reacție adversă rară, respectiv paralizie temporară facială, după administrarea celei de a doua doze de vaccin BioNTech Pfizer (Comirnaty).

    „În acest moment, pacienta se află într-o stare de sănătate bună, iar rezultatele analizelor nu arată modificări patologice”, spun reprezentanții Ministerului.

    Potrivit MS, reacția adversă avută, potrivit prospectului vaccinului BioNTech Pfizer (Comirnaty), este una rară, care se manifestă și la alte tipuri de vaccinuri.

    Tematic

    Germania a declarat că vaccinul "Sputnik V" a surprins cu adevărat Occidentul
    Die Welt: Occidentul, surprins de vaccinul rusesc Sputnik V
    Pașapoarte pentru vaccinați în două țări nordice
    Tagurile:
    vaccin, Pfizer

    Știrile Zilei